site içi arama
( 0850 ) 8000 PCC ( 722 )
pcc elektronik

güvenlik kamera pcc güvenlik

 

Güvenlik Kameraları ve Görüntüleme Sistemleri

Sabit Kameralar
CCTV kameraları sabit olabileceği gibi hareketli de (PZT) olabilirler. Sabit kameralarsabit bir zemin üzerine monte edilirler ve operatörün komutlarıyla hareket ettirilmelerimümkün değildir. PTZ kameralar ise motorla hareket ettirilir ve sağa, sola, yukarı aşağı hareketedebilir ya da yakın veya uzak çekim için zoom yapabilir. Bir kameranın muhafazası kamera vemerceklerini dışarıdan verilecek zararlardan ve çevre koşullarından korur. Ayrıca, kameratesisatının görünümüne katkıda bulunur ve teçhizatın göze çarpmasını önler. Tüm dış mekankameralarında şu ya da bu tür bir muhafaza gereklidir. Ulusal Elektrik İmalatçıları Birliği(NEMA) kamera muhafazalarını çevre koşullarına dayanıklılıklarına göre derecelendirmektedir.Soğuk, sıcak, toz, kir ya da diğer çevre zararlarından korunmak kameradan en iyi performansalabilmek ve kullanım ömrünün uzun olması için şarttır.Kameralar 1, 2/3, 1/2, 1/3 yada 1/4 gibi çeşitli formatlarda olabilir. Bu ölçüler kameragörüntüleyicisinin genel olarak kullanılabilir olan büyüklüğünü gösterir. Genelde, kameranınformatı mercek formatına uygun olmalıdır. Örneğin, 1/2″ bir kamerada 1/2″ mercekleruygulanmalıdır. Günümüzde, tasarımdaki gelişmeler sayesinde daha küçük formatlarda yüksekkaliteli görüntüler elde etmek mümkün olmaktadır.

Dome Kameralar
Bir çok PTZ kameralar dome adı verilen koyu renkli Pleksiglas muhafazalar içindesaklanmaktadır. Dome kameralar hemen hemen her mağazada ve bir çok sınai ve ticarikuruluşta, hastanede, okul ve resmi binada uygulanmaktadır. Bu tip kameralar estetiğe önemverilen yerlerde özellikle rağbet görmektedir.Dome kameraların başlıca üç avantajı vardır:1.Caydırıcılık: Dome kameralar şüpheli şahısların kameraların nerede bulunduğunuanlamasını hemen hemen tümüyle imkansız hale getirmektedir. Suç işlemeyi düşünenşahıslar kamera gözetimi altında olup olmadıklarını bu sayede anlayamamaktadır.2.Ekonomi: kamera, mercek ve hareket ettirici birime haiz dome kameralar aynıgörüntüde ama içi boş süslemelerle gizlenebilmektedir. Sonuçta çok daha az maliyetlergörünürde daha fazla kamera denetimi intibaı verilebilmektedir.3.Estetik görünüm: Açıkta bulunan bir kamera, mercek, hareket ettirme – kaydırmaünitesi ve bunlara bağlanan teller göze hitap etmemektedir. Bir dome kamera dahaestetik olmakta ve işyeri ya da büro ortamının iç tasarımına ters düşmemektedir. Bir dome kamera dome etrafına cilalı ya da buzlu bir cam avize yerleştirmek suretiyle daha dagizlenebilir. Bu yapıldığı takdirde, avize bir güneş gözlüğü işlevi görmekte ve merceğe ulaşanışık miktarını azaltarak kamera tarafından yakalanan renk netliğini etkilemektedir.

Pan & Tilt Zoom Kameralar
Tarayıcılar kameralara sadece yatay olarak hareket vermek için kullanılırlar. Dahili veharici modelleri bulunur. 5°/sn hızında dönebilir dönüş açısı ayarlanabilir ve oto-pan yapabilirKendisine uyumlu kontrol ünitesi ile kullanılmalıdır.

PAN & TILT
Kameraya hem yatay hem de dikey hareket vermek için kullanılır. Dahili ve haricimodelleri mevcuttur. 350° yatay 90° dikey hareket edebilir, Dönüş açıları ayarlanabilir, oto-panyapabilir. 6 derece/saniye hızında döner kendisine uyumlu kontrol ünitesi ile kullanılmalıdır.